-  CENTRUM HOJENÍ RAN

Zaměřujeme se na léčbu bércových vředů, chronických nehojících se ran za použití moderních metod vlhkého krytí. Většinou se jedná o polymorbidní pacienty, často na antikoagulační léčbě, která negativně ovlivňuje hojení. Cílená a správně zvolená léčba vede ke snížení bolesti a vyléčení vředů. V léčbě využíváme nejmodernější materiály a postupy. Aplikujeme autologní plazmu A-PRP k urychlení hojení čistých ran. Jedná se o jednoduchou a bezpečnou metodu, která využívá regenerativní a hojivé účinky krevních destiček. Je prokázán její účinek na zlepšení hojení u chronických ran. Lze aplikovat pouze do čistých ran bez infekce. Zákrok není hrazen ze zdravotního pojištění. 
Nově léčíme chronické rány pomocí tkáňového transplantátu amnioderm. Amniová membrána má regenerační vlastnosti, podporuje hojení akutních i chronických ran. Používá se pouze u pacientů, u kterých nefunguje jiná léčba. Léčba bude po schválení zdravotních pojišťoven hrazena ze zdravotního pojištění pacienta. V naší ambulanci ji zatím hradí pojišťovna VZP, 211 a 207.
Úzce spolupracujeme se špičkovou cévní ambulancí. 

SONIKACE - jako jedna z mála ordinací v České republice provádíme sonikaci/ultrazvuk s nízkou intenzitou/ k určení baktérií v ráně pomocí keramického krytí. Je to metoda vysoce citlivá a specifická, na rozdíl od klasického stěru z rány, díky které lze zachytit baktérie z rozpadlého biofilmu. Výsledek sonikace přináší nejen přesný výsledek výskytu baktérií, ale i rozdílný výsledek citlivosti na antibiotika. Pacientovi díky tomu dokážeme cíleně nasadit léčbu. Antibiotika u pacientů s vředem na končetině se doporučují pouze při výskytu zánětu v okolí, otoku, zarudnutí, teplotě, u diabetiků. Do otevřené rány je vhodné vlhké krytí, které ránu výborně čistí. 
V poslední době roste důraz na roli antimikrobiálního dozoru v péči o rány s cílem zmírnit antimikrobiální rezistenci. Tento přístup zahrnuje omezení používání systémových a lokálních antibiotik.


- DIAGNOSTIKA KOŽNÍCH PROJEVŮ VNITŘNÍCH CHOROB 

Kůže jako největší orgán lidského těla, prozrazovala odpradávna vnímavým lékařům přítomnost celkového onemocnění. Už Hippokrates znal příslušný význam kožních projevů, které označoval jako apostasis - odkapávání produktů nemoci.  Kůže je jakousi obrazovkou, na které jsou vnitřní nemoci dobře viditelné. Signalizují onemocnění ještě dříve, než má pacient nějaké obtíže. Kromě skrytých onemocnění, i oslabení imunity po infekcích, deficit železa, vitamínů, dalších látek a nepochybně i stres se podílejí na pomalém hojení.  Diagnóza patří do rukou zkušeného lékaře. Při podezření na vnitřní onemocnění pacienta cíleně vyšetříme, provádíme detailní rozbor krve, biopsii z kůže a pacienta v případě potřeby posíláme k dalším specialistům.
Zajímavé kazuistiky z ordinace si můžete přečíst na našem instagramu farmedderma.

- LOKÁLNÍ A CELKOVÁ LÉČBA AKNÉ, LÉČBA HIDRADENITIS SUPPURATIVA 

K léčbě akné přistupujeme vždy komplexně. Na vzniku se podílejí kromě genetických faktorů i životní styl, kouření, přidružené choroby ( často skryté, odhalíme je až po podrobném vyšetření), alergie, stále častěji se setkáváme s potravinovou intolerancí, sníženou hladinou železa u dívek atd. Léčba je vždy individuální, cílená prevence vzniku jizev. Antibiotika nasazujeme podle výsledku stěru z hnisavého ložiska. U těžkých forem akné nasazujeme pacientům celkově retinoidy - deriváty vitamínu A, po kterých po dvou měsících dochází ke zlepšování. Pacienti během léčby chodí na pravidelné kontroly, kdy sledujeme případné nežádoucí účinky. 

Vyhlazujeme jizvy po akné CO2 frakčním laserem nebo aplikací autologní plazmy /plazmaterapie/. V léčbě akné výborně pomáhá chemický peeling Easy TCA. Odstraní nežádoucí pigmentace a projevy stárnutí. Tento peeling aplikuje pouze lékař, nikoli kosmetické salóny.

- VYŠETŘENÍ PIGMENTOVÝCH ZNAMÉNEK

V rámci prevence vysokého výskytu kožních nádorů je vyšetření digitálním dermatoskopem po celý rok u nás zdarma. Fotografie znamének si ukládáme se souhlasem pacienta a slouží k porovnání změn při pravidelných kontrolách a včasnému záchytu kožních nádorů.

Některé typy znamének odstraňujeme CO2 frakčním laserem. Vždy je nutné pečlivé vyšetření lékařem.  V případě potřeby pacienty odesíláme na chirurgické odstranění s histologickým vyšetřením. Dispenzarizujeme pacienty s kožními nádory. Úzce spolupracujeme s dermatoonkologickou ambulancí VFN v Praze 2. 

NEPODCEŇUJTE PREVENTIVNÍ VYŠETŘENÍ ZNAMÉNEK. RAKOVINA KŮŽE JE VIDĚT ! 

- LÉČBA PSORIASIS VULGARIS lokální i celková 

Psoriáza je chronické zánětlivé onemocnění, postihuje 3%populace, negativně ovlivňuje kvalitu i délku života. Kožní projevy se vyskytují ve vlasech, obličeji, nad klouby, trupu, genitálu, nehtech. Pacienti maji vyšší riziko kardiovaskulárních a metabolických chorob, často psoriatrickou artritidu.
Řada pacientů má první kožní projevy již v dětském věku. Na vzniku se podílí stres, obezita, infekce, znečištěné prostředí. Neléčena psoriáza ve kštici může vést k dočasné ztrátě vlasů.
Většině pacientům pomáhá lokální léčba kortikoidy, deriváty vitaminu D3, kyselina salicylová, šampony s ichtamolem nebo kamenným olejem, fototerapie, speciální koupele. Pacienty s těžkou formou psoriázy nereagující na léčbu, odesíláme do center biologické léčby. 

- LÉČBA ATOPICKÉHO EKZÉMU lokální i celková

ESTETICKÁ DERMATOLOGIE

- ODSTRAŇOVÁNÍ DROBNÝCH KOŽNÍCH VÝRŮSTKŮ a dalších projevů

Odstraňujeme fibromy, pavoučkové névy, hemangiomy, stařecké bradavice, senilní pigmentace, genitální výrůstky, virové bradavice, intradermální névy, nežádoucí žilky na kůži, strie. 

Kryoterapií, abrazí, CO2 frakčním nebo cévním laserem. Výkon se provádí s nebo bez použití lokální anestezie a není hrazený ze zdravotního pojištění. Cena závisí od způsobu provedení, velikosti a počtu kožních afekcí. U starších pigmentací je nutné ošetření laserem opakovat nebo kombinovat s mezoterapií. CO2 frakčním laserem lze vyhladit i jizvy po akné po nanesení anestetického krému.

Provádíme laserový resurfacing, neboli omlazení pleti, kdy laserový paprsek dopadá na kůži v drobných tečkovitých bodech, které na pokožce vytvářejí mřížku. Povrchová vrstva kůže se odloučí, odstraní se senilní pigmentace, odpaří se drobné nerovnosti. Kůže je po ošetření zarudlá, mírně nateklá, může svědit a pálit, po několika dnech se vytvoří stroupky, které se po 10 dnech sloupnou. Později se pokožka přirozeně vypne. Dojde k novotvorbě kolagenu a produkci kyseliny hyaluronové, která je v kůži přítomna, ale ve stáří se její produkce výrazně snižuje. Konečný výsledek ošetření můžete vidět za 4-6 týdnů. 

Po dobu hojení je dobré pleť nezatěžovat dekorativní kosmetikou. Používat obklady, pleť lehce omývat, promazávat bezprostředně po ošetření antibiotickým nebo hojivým krémem dle doporučení lékaře. Později je vhodné používat lehké hydratační krémy. Minimálně dva měsíce po ošetření je nutné nanášet krém s vysokým UV faktorem (SPF 50+) a nevystavovat se slunečnímu záření. Výkon většinou není třeba opakovat nebo po delší době (měsíce roky). Záleží vždy na typu řešené problematiky, stáří pigmentací.

- MEZOTERAPIE 

Používáme produkty španělské značky, která obsahuje nezasíťovanou kyselinu hyaluronovou a kombinaci aminokyselin, vitamínů. Pokožku zpevní, hydratuje, zvýší se cirkulace krve a lymfy, produkce kolagenu, pokožka regeneruje. Používá se k odstranění povadlé kůže pod očima, šedých kruhů, k ošetření projevů stárnutí pleti, k ošetření strií, jizev, celulitidy, pigmentací - poskytuje bělící účinek.

Po nanesení anestetického krému aplikujeme těsně pod kůži jednotlivé vpichy vzdálené 1cm. Můžeme použít i mikrojehličkování pomocí elektrického pera, díky kterému vznikají mikrokanálky /vpichy pacient vnímá jako vibrace/. Těmito mikrovpichy se do kůže dostávají aktivní látky, kyselina hyaluronová, kanálky se následně rychle uzavírají. Délka výkonu je cca 20minut, po výkonu není žádné omezení. Po výkonu může být několik dní lehký otok, modřinky, zarudnutí pokožky. Doporučují se 3 sezení po měsíci, výsledkem je hladká, barevně sjednocená a zpevněná pleť. 

 MEZOTERAPIE POKOŽKY VLASŮ, LÉČBA ALOPECIE.

Roztok vyživuje a zlepšuje kvalitu již stávajících vlasů. Podporuje cirkulaci krve v kůži hlavy, revitalizuje vlasové váčky, zpomaluje a zastavuje nadměrné vypadávání vlasů. Mezoterapie je aplikována do hloubky asi 1-2mm k vlasovému folikulu. Doporučují se 3-4 aplikace v odstupu 14 dnů. Injekční roztok obsahuje kyselinu hyaluronovou, aminokyseliny, minerály, vitamíny, nukleové kyseliny a koenzymy. Jedna z možností léčby alopecia areata a dalších forem alopecií. Léčbě předchází komplexní vyšetření, krevní testy a biopsie z kůže dle rozhodnutí lékaře.  Pozitivní výsledkymezoterapií máme u našich  pacientů, které trápí padání vlasů po onemocnění covid-19.  Efekt je viditelný za cca týdny. Pacient nemá po výkonu žádné omezení.

- APLIKACE KYSELINY HYALURONOVÉ 

Kyselina hyaluronová je látka tělu vlastní, přirozeně se vyskytující v lidské kůži. Stárnutím její množství v kůži ubývá. Používá se proto v estetické dermatologii k výplním obličeje, k vyhlazení vrásek, váže vodu jako hydratační médium, navrací mladistvé kontury. 
Výhody - výsledek je vidět okamžitě
              - nemá vliv na funkci svalů obličeje jako například botox
Používáme vysoce kvalitní zasíťovanou /hustou/ i méně zasíťovanou kyselinou hyaluronovou od firmy Merz k ošetření lokalizovaných vad na kráse. Kyselinu hyaluronovou aplikujeme injekčně velmi krátkou jehlou nebo pomocí kanyly jako výplň. Aplikuje se spolu s lidocainem, kdy je bolest minimální. Délka efektu u výplní závisí od zvoleného materiálu a vydrží 6-18 měsíců.

Kontraindikace mezoterapie a aplikace kyseliny hyaluronové: 

infekční kožní onemocnění, těhotenství, kojení, systémové onemocnění v akutním stádiu, alergie na složku přípravku, léky na ředění krve, děti do 18let.

Vyhlazené jemné vrásky po jedné aplikaci kyseliny hyaluronové. Přirozenost je na prvním místě.

Níže výsledek po aplikaci zesíťované kyseliny hyaluronové u naší pacientky. Výsledek je vidět okamžitě - vyhlazení nosoretní vrásky a čela pouze po jedné aplikaci. Mírně zarudlá kůže a vpichy jsou vidět pouze jeden den. Pacientka po výkonu nemá žádné omezení, doporučená aplikace 1-3x ročně.

- VÝPLŇ KALCIUM HYDROXYAPATIT s lidocainem
Kalcium hydroxyapatit je přirozeně se vyskytující materiál, který tvoří většinu struktury lidské kosti. Jaký má vliv na pokožku? Podporuje prorůstání vazivové a cévní tkáně, zvyšuje produkci kolagenu a elastinu, dodá pleti objem a vyhladí hluboké vrásky. Zvýší objem v lícních partiích.
S věkem se kůže ztenčuje, vznikají vrásky. Hladina kolagenu s věkem klesá, stejně jako hladina kys. hyaluronové.  Výplň se aplikuje kanylou do oblastí obličeje, krku nebo na hřbety rukou. Efekt liftingu a omlazení je vidět hned po aplikaci, nejvíce za 2 měsíce, kdy dochází k novotvorbě kolagenu v kůži. Výsledek vypnutí pleti vydrží přibližně 18 měsíců. 
Kalcium hydroxyapatit lze aplikovat spolu s kyselinou hyaluronovou pro lepší výsledek /tzv. injekční lifting/. Kyselina hyaluronová ovlivňuje hydrataci pokožky. Výsledný efekt je liftující i biostimulační. Spokojenost je zaručena.

- INJEKČNÍ LIPOLÝZA PODBRADKU

Nadbytečný tuk v oblasti podbradku, tzv. druhá brada, trápí nejen lidi s nadváhou. Injekční lipolýza je nechirurgická a bezpečná metoda, která vede k rozpuštění tuku. Lipolitikum Cellbooster shape obsahuje nezasíťovanou kyselinu hyaluronovou s vitaminem C a L-karnitinem. Aplikuje se velmi tenkou jehlou do oblasti podbradku. Pro dosažení optimálního výsledku je vhodné zákrok opakovat, délka trvání výkonu je do 30minut.

- CHEMICKÝ PEELING
 Používáme jedineční hybridní peeling na bázi kyseliny trichloroctové a fenolu, který patří výhradně do rukou lékaře. Redukuje akné, vrásky, zjemní jizvičky, projasní pokožku, zesvětlí pigmentové skvrny, barevně sjednotí pleť. K olupování kůže dochází během pár dní. Opakování výkonu je individuální, trvá cca 20 minut. Důležitá je následná domácí péče o pleť  a používat krémy s UV faktorem.  

- PLAZMATERAPIE  

Představuje moderní a bezpečnou metodu v léčbě některých chronických onemocnění v oboru dermatovenerologie. Autologní plazma je získaná z vlastní krve pacienta, je obohacena o krevní destičky s vysokou koncentrací růstových faktorů. Využívá se jejich regenerační, hojivá a protizánětlivá schopnost, je podpořena tvorba kolagenu. Vzhledem k tomu, že krev je vlastní, nehrozí riziko přenosu infekce ani alergická reakce. Zákrok se provádí ambulantně. PRP metoda je vhodná: pro revitalizaci vlasových kořínku, k léčbě alopecia areata a alopecia androgenetica, k léčbě ulcerací dolních končetin, dekubitů, popálenin III.stupně, jizev po acne vulgaris, k léčbě lichen sclerosus et atrophicus, lichen ruber planus, vitiliga. Je prokázan její účinek na zlepšení hojení a prevenci jizev.

V ordinaci odebereme ráno nalačno pacientovi krev do speciální separační zkumavky, krev zcentrifugujeme, po 10min se oddělí červené krvinky od krevní plasmy. Plasmu odebereme do injekční stříkačky a jemnou jehličkou aplikujeme do kůže. Aplikaci provádíme bez nebo s použitím lokální anestezie krémem Emla. Celý zákrok trvá asi 30minut. Pro dosažení nejvyššího léčebného efektu by se měl zákrok opakovat 2-3x v odstupu 2-4 týdnů. Po zákroku je viditelné tečkovité krvácení, může být přítomný hematom, mírný otok. Omezení není žádné.

Není vyžadována speciální příprava. Doporučuje se den před zákrokem vypít 2 litry vody, omezit kouření, alkohol, stravu bohatou na tuky. Zákrok se neprovádí v případě akutního onemocnění, přítomné infekci v ráně, při poruchách srážlivosti krve, při užívání léků na ředění krve (Warfarin) a dalších kontraindikacích dle rozhodnutí lékaře. Nadstandardní terapie, která není hrazena ze zdravotního pojištění.

- BIOSTIMULAČNÍ LÉČBA PADÁNÍ VLASŮ 

Kromě klasické mezoterapie a plazmaterapie lze podpořit růst vlasů i aplikací biostimulačního gelu s polynukleotidy. Polynukleotidy stimulují fibroblasty, buňky zodpovědné za tvorbu kolagenu. Získávají se z DNA lososa, proto tato léčba není vhodná u lidí s alergií na ryby. Biostimulační gel se aplikuje tenkou mezoterapeutickou jehlou do kůže pacienta. Kromě ztráty vlasů se polynukleotidy používají k vyhlazení vrásek a vypnutí pleti. Efekt je viditelný s odstupem 1 měsíce. 

U ztráty vlasů obvykle doporučujeme metody kombinovat s odstupem max. 1 měsíce.