Kožní projevy nemoci covid-19

15.01.2022

Kožní příznaky onemocnění covid-19 jsou rozmanité a vyskytují se asi u 20% pacientů. Nejčastěji se jedná o migrující kopřivku nebo ekzém. Oboje pacienty silně svědí. Často vidíme v  ordinaci makulopapulózní nebo vezikulózní exantém na celém těle, někdy i afty v dutině ústní. Kožní projevy mohou být prvním příznakem onemocnění nebo se vyrážka objeví později. Málo se na to myslí a pacienti jsou mylně léčeni na jiné kožní onemocnění. Generalizovaný exantém nestačí léčit jen mastmi, nutná jsou antihistaminika a krátkodobě i nízké dávky kortikoidů v tabletách. Pacientům se výrazně uleví. 

Dalším kožním projevem onemocnění covid-19 může být palmární erytém, kožní plíseň, erythema multiforme, růže a další.  U řady pacientů se žádné jiné příznaky kromě kožních nevyvinou. 

S odstupem přibližně jednoho a více měsíců se můžou objevit tzv. covidové prsty nebo covidové uši. Vypadají jako omrzliny, nafialovělé skvrny nebo plaky, které svědí, pálí  bolí. Vznikají na podkladě vaskulopatie. Vyskytují se hlavně u dětí nebo u nemocných s  mírnými nebo žádnými jinými příznaky onemocnění covid-19. Bez léčby přetrvávají týdny až měsíce. 

Podle zahraniční studie, která proběhla ve Velké Británii, asi 5,7% pacientů mělo všechny příznaky onemocnění covid-19 včetně kožních, měli však opakovaně negativní testy.

Přibližně 3 měsíce po onemocnění se u pacientů může vyvinout tzv. postcovidový syndrom. Z kožního hlediska dochází u těchto pacientů k zhoršení atopického ekzému, lupénky, kopřivky a k zvýšenému vypadávání vlasů. Vypadávání vlasů většinou koreluje s těžkým průběhem onemocnění. Velmi dobré výsledky máme s mezoterapií, po které je viditelný růst nových vlasů již po druhé aplikaci, tzn. za 1-2měsíce. Z léků doporučujeme Methionin po dobu 3 měsíců, zinek, vitamin D a další.