Kožní choroby obličeje způsobené nošením roušek.

15.01.2022

Rouška se stala součásti našeho života. Zabraňuje šíření virů a baktérií. Lidem s citlivou pletí však může způsobit obličejovou dermatózu.

Nejčastější obličejové dermatózy jsou iritační kontaktní dermatitida, alergický ekzém, periorální dermatitida, rozacea, maskné, folikulitida u mužů ve vousech, seborhoická dermatitida.

Roušky a respirátory můžou způsobit jak zhoršení již existujícího kožního onemocnění v obličeji, tak výskyt nového, nejčastěji periorální dermatitidy.

Příčiny:

- Pod maskou se vytvoří okluzivní prostředí, závisí na typu roušky nebo respirátoru. Pod maskou je vyšší vlhkost, vyšší pocení a vyšší kožní teplota. Zvýšení kožní teploty obličeje o 1°C vede až k 10% navýšení sekrece mazu a vzniku akné, tzv. MASKNÉ. Současně je pod maskou vyšší koncentrace CO2. Nedostatkem vzduchu a stresu je pleť dehydratovaná.

- To vede ke změně složení bakteriálního mikrobiomu kůže - tzv. dysbióze. Častější je výskyt bakteriální i kvasinkové infekce, která by se měla léčit cíleně dle výsledku stěru z kůže.

- Přímý kontakt ochranné masky s kůži, vliv mechanického tření, chemických látek přítomných v masce, barviv, latexu, formaldehydu v respirátoru N95, kovových drátů, benzothiazolu z textilních materiálů, můžou vyvolat iritační kontaktní nebo alergický ekzém.

- Pleť se zarudlá, vysušená, nepříjemně svědí, můžou se vytvořit bolestivé hrboly.

Léčba a prevence:

- Pravidelné přestávky bez masky (mask breaks), u respirátorů se doporučuje jednou za hodinu, u roušek každé dvě hodiny.

- Nepoužívat make up pod masku, nechte pleť dýchat

- Obnova kožní bariéry. Čištění pleti jemnou čistící emulzí, která pleť zbaví nečistot. Používejte termální vodu s vysokým obsahem minerálů. U dermatóz doporučujeme obklady Jarishovou vodou.

- Základ je hydratace. Lehký hydratační krém se má aplikovat cca 30min před nasazením roušky. Používejte přípravky bez konzervačních látek a bez parfemace.

- Cílená léčba infekce dle doporučení lékaře. Pomáhá adapalen samotný nebo v kombinaci s benzoylperoxidem.

- Jakmile rouška zvlhne, vyměňte ji.

- Nezapomínejte na pitný režim, dentální hygienu.

- Doporučuje se používat ochranné silikonové pásky na jařmový oblouk tváří a hřbet nosu.